5 жовтня 2017 р.

До «Дня художника» студенти та викладачі кафедри відвідали виставку Богдана Сойки

виставка, студенти

5 жовтня за ініціативи та кураторства приват-доц. кафедри ХТ Муращик І. студенти (Барабаш А., Винниченко Н., Навалішена А., Нестерук С., Павлюк Ю., Свічкар А., Слуцька А., Тарасюк І.) та викладачі (ст. викл. Пшеничний Д., викл. Опарій О.) побували на ретроспективній виставці живопису та графіки художника з містечка Янова Б. Сойки (1938 р. н.).

Художник випускник ЛДІПДМ. Навчався на факультеті монументально-декоративного живопису, у педагогів Д. Довбушинського, В. Манастирського, Р. Сельського, К. Звіринського. З 1964 р. працював у монументальному цеху Львівського художньо-виробничого комбінату. На різноманітних громадських об’єктах ним створено чимало величних композицій у техніках сграфіто, мозаїка, розпис. В той час художник тісно співпрацював в одній командній бригаді з відомими художниками В. Патиком, Є. Безніском, М. Кристопчуком, Б. Сорокою, М. Андрущенком. На виставці представлені тогочасні проекти та фото монументалістики художника. З 1998 по 2008 рр. він працював викладачем у Художньо-професійному училищі смт. Івано-Франкове (Янів). Член НСХУ. Виставляється рідко. Твори знаходяться в приватних збірках в Україні, за кордоном та в фондах художніх музеїв Львова.

Виставка проходить з 23 вересня до 23 жовтня у Новояворівському краєзнавчому музеї, де художник радо нас зустрів, влаштував солодкий частунок, розповів про експоновані твори та відповів на цілий ряд питань зацікавлених глядачів.

Богдан Сойка глибоко віруючий і практикуючий християнин. Людина релігійна, – на межі фанатизму. Тепер його життєтворчість тісно пов’язана з церквою. На цій складовій свого буття не одноразово наголошував та закликав інших ревно сповідувати християнські морально-етичні норми.

Художник закликав до наполегливої і невтомної праці в сфері образотворчого мистецтва. Наголошував на важливості рисунку в навчальному процесі та творчості, як основі основ. В своїй творчості, зокрема. На виставці представлено багато рисунків виконаних графітним олівцем. Рисунки змодельовані віртуозною лінією та м’якою світлотінню на картоні та папері. Цитував Мікеланджело: «Рисунок, що інакше називають мистецтвом начерку, є вища точка і живопису, і скульптури, і архітектури; рисунок – джерело і корінь усякої науки». Мав застереження до сучасної академічної художньої освіти та теперішніх мистецьких акцій перформансу, інсталяції та концептуальної творчості загалом. Критикував абстрактне мистецтво, творчість К. Малевича та його «Чорний квадрат», як філософсько-релігійний прототип поняття «Ніщо», бо вбачає у ньому прояв злого, темного духа. Хоча в юності теж здійснив ряд абстрактних експериментів в підпільній школі К. Звіринського учнем якої був у першій половині 1960-х рр.. разом із А. Бокотеєм, О. Міньком, П. Марковичем, Р. Петруком, Л. Крипякевич-Цегельською, З. Флінтою та ін. Кілька цих формалістичних робіт представлено в експозиції.

Художник зазначив, що йому влаштували приємне відкриття виставки участь у якому взяли поет, лауреат Шевченківської премії з літератури І. Калинець; проф., екс-ректор Львівського національного університету ім. І. Франка І. Вакарчук; проф., проректор з науково-педагогічної роботи ЛНАМ Р. Шафран.

Живописні твори реалістично-романтичного характеру: цілий ряд портретів (дружини, дітей, учнів), пейзажів, релігійних картин. Милують око та вражають живописні етюди виконані звичайними кольоровими олівцями, в яких художник опоетизовує природу рідного краю – Яворівщини, яким щиро захоплений. Часто зустрічаються мотиви Янівського озера, лісу, дерев.

З великою пошаною до художника в книзі відгуків пише Народний художник України Микола Андрущенко: «Виставка мені дуже сподобалась, – висока професійна школа рисунку, живопису, композиції. Ти великий професіонал монументального живопису. Дирекції музею дякую за допомогу в організації прекрасної виставки Богдана Сойки».

Студенти та педагоги кафедри щиро вдячні досвідченому митцю за виставку, зустріч, настанови і з радістю привітали один одного з професійним святом «Дня художника»!

Ст. викладач КХТ Пшеничний Д. Я.